Wszystko o komorze hiperbarycznej

komora hiperbaryczna

Terapie tlenowe są coraz częściej stosowaną metodą leczenia. Okazuje się, że tlen może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Pacjenci, którzy poddają się kuracji w komorze hiperbarycznej, potwierdzają, że korzystne efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu. O tym, czym są terapie tlenem, na czym polegają i kiedy warto je stosować, piszemy poniżej.

Jak działa komora hiperbaryczna?

Leczenie pacjenta odbywa się w specjalnym pomieszczeniu – kapsule, w którym chory oddycha 100% tlenem, który podawany jest pod dodatkowym ciśnieniem. Dzięki temu przenika on do krwinek czerwonych, osocza, płynu mózgowo-rdzeniowego czy układu limfatycznego. To dodatkowe podciśnienie sprawia, że tlen przedostaje się do miejsc, do których w normalnych warunkach nie ma możliwości się dostać. Powoduje on szybką regenerację, przywraca prawidłowe funkcjonowania. Co ważne, zabieg tlenowy jest zupełnie bezbolesny. Pacjent zostaje umieszczony w komorze w pozycji leżącej, a jego zadaniem jest wdychanie tlenu. Tlenoterapia zawsze odbywa się w obecności wykwalifikowanej kadry medycznej.

Komu poleca się terapię w komorze hiperbarycznej?

Z tlenoterapii może korzystać tak naprawdę każdy. Okazuje się, że wykazuje ona działanie lecznicze, ale również pielęgnacyjne. Jeśli pod uwagę weźmiemy aspekty typowo zdrowotne, kuracja w komorze hiperbarycznej polecana jest wszystkim pacjentom, którzy:

– cierpią z powodu nadciśnienia tętniczego,

– borykają się z nieprawidłowym krążeniem krwi,

– chcą minimalizować efekty urazów, bolesność mięśni, problemy ze stawami,

– chcą leczyć infekcje skórne, stany zapalne, na przykład o charakterze wirusowym albo bakteryjnych. Warto wspomnieć, że w komorze hiperbarycznej mogą być leczone także choroby alergiczne skóry oraz te o podłożu grzybiczym,

– mają kłopoty z pamięcią oraz koncentracją uwagi,

– chcą poprawić swoją potencję,

– chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Terapia tlenem eliminuje między innymi związki tlenku węgla,

– zmagają się z trudno gojącymi ranami. Tlen działa na skórę regeneracyjnie.

Należy też wziąć pod uwagę aspekty pielęgnacyjne. Czy wiesz, że komora hiperbaryczna skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry? Mogą być wykorzystywane w ramach terapii przeciwzmarszczkowej. Oprócz tego pobudzają układ limfatyczny i metaboliczny. Terapie tlenowe są przydatne wszystkim, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Warto również wspomnieć, że tlen podawany w specjalnym podciśnieniu ma znaczenie na regenerację skóry, patrząc na jej napięcie. W efekcie wpływa na jej elastyczność, minimalizuje cellulit.

Ciekawostka

Czy wiesz, że przebywanie w komorze hiperbarycznej pozwala dostarczać tlen do organizmu w dawce aż 15 razy większej, aniżeli odbywa się to podczas standardowego oddychania? Co więcej, sam tlen przenika w głąb skóry aż 8 razy bardziej niż u tych, którzy z tego rodzaju terapii nie korzystają. Taka ekspozycja na tlen nie powoduje również żadnych negatywnych skutków ubocznych. Tlen jest nam niezbędny do życia, nie ma mowy o jego przedawkowaniu czy niekorzystnym działaniu.