Usuwanie przebarwień za pomocą lasera czy kremu?

usuwanie przebarwień gdańsk

Rany, trądzik, nieodpowiednia pielęgnacja lub intensywne działanie słońca, wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na pojawianie się zmian barwnikowych o trwałym charakterze w widocznych miejscach naszego ciała. Jak się z nimi uporać? Sprawdź.

Zaburzenia melanogenezy, czyli produkcji barwnika naszej skóry – melaniny – jest zjawiskiem dość częstym, z którym spotkała się większość z nas na którymś etapie życia. Zmiany objawiają się najczęściej nieco ciemniejszymi plamkami o nieregularnym kształcie i bardzo różnym rozmiarze. Pojawiają się one najczęściej w miejscach, które zostały wystawione na działanie jakiegoś szkodliwego czynnika. Często są wynikiem powstania odczynu zapalnego, w wyniku którego pobudzona została melanogeneza, a wytworzona w jej efekcie melanina układa się w nieregularnym stopniu w naskórku, dając obraz mało estetycznej plamki. Często może się jednak zdarzyć, iż ich nagromadzenie w jednym miejscu jest widoczne i w dużym stopniu wpływa na niekorzystny wygląd skóry.

Jak w przypadku większości problemów skórnych, także w przypadku przebarwień, istnieją dwie główne metody usuwania przebarwień – kosmetyczna oraz zabiegowa. Należy jednak pamiętać, że wszelkie kuracje nie przyniosą zadowalających efektów, jeśli przebarwienia wciąż będą się pojawiały, a do ich głównych przyczyn należy przede wszystkim promieniowanie słoneczne. Powinno się zatem bezwzględnie stosować kremy z odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Kosmetyki stosowane do walki z przebarwieniami bazują głównie na składnikach rozjaśniających już obecne przebarwienia lub wyrównujące koloryt skóry. Do najpopularniejszych składników o działaniu wybielającym należą pochodne witaminy A (retinolu). Przyspieszają one także złuszczanie naskórka, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się „zabarwionych” warstw naskórka. W kremach wybielających stosowanych jest również wiele wyciągów roślinnych m. in. z rokitnika, papai i cytryny. Ich działanie bywa przy tym często fotouczulające lub fotodrażniące, oznacza to, że tym bardziej należy chronić się przed słońcem, aby nie osiągnąć efektu przeciwnego do zamierzonego. W przypadku terapii kosmetycznej należy jednak pamiętać, że nie istnieje jedyna działająca metoda usuwania przebarwień, wybór kosmetyków jest sprawą indywidualną.

Dużo skuteczniejszą metodą walki z przebarwieniami są jednak zabiegi laserowe. Jest ona szczególnie skuteczna ze względu na nieregularne położenie barwnika na różnej głębokości w skórze. Laser „rozbija” przebarwienia i powoduje ich usunięcie z organizmu. Jednocześnie działa nieinwazyjnie na organizm i przy zastosowaniu kilku serii zabiegów gwarantuje bardzo dużą skuteczność. Przynosi efekty znacznie szybciej niż długotrwała terapia kremami.

Z zabiegów laseroterapii możesz skorzystań w klinice Medycyny Estetycznej La Nika – sprawdź: usuwanie przebarwień Gdańsk