Strefa T – jak o nią dbać?

strefa T - kosmetyka

Wyróżnić możemy kilka typów skóry, które znacząco różnią się od siebie i wymagają odmiennych sposób pielęgnacji.

Jedną z trudniejszych cer, jest cera mieszana. Tutaj największy problem sprawia strefa T. Głównie na policzkach i w innych partiach, poza czołem, nosem i brodą, zmagamy się ze skórą dość suchą. Może dochodzić nawet do łuszczenia się skóry, nadmiernego napięcia i brzydkiego jej wyglądu. Z kolei w strefie T, czyli właśnie na czole, nosie i brodzie, wydzielana jest spora ilość sebum. W tych miejscach skóra świeci się, sprawia wrażenie tłustej, do tego pojawiają się zaskórniki, a nawet może rozwijać się trądzik.

Na rynku znajdziemy jednak całe mnóstwo specjalnych kosmetyków do pielęgnacji takiego typu cery. Na początek warto jednak określić czy nasza skóra bardziej się przetłuszcza, czy mimo wszystko przeważa efekt nadmiernego wysuszenia. W pierwszym przypadku można postawić na krem normalizujący i nawilżający. Z kolei, gdy przeważają miejsca na skórze, które są jednak suche, z powodzeniem można postawić na kosmetyki do cery suchej.

Na rynku znajdziemy również produkty kosmetyczne przeznaczone specjalnie do cery mieszanej, które zadbają przede wszystkim o strefę T, jednocześnie chroniąc pozostałe partie na skórze. Czoło, nos i broda wydziela zbyt wiele sebum, warto zatem postawić na preparaty normalizujące, regulujące pracę gruczołów łojowych i hamujące wydzielanie nadmiaru sebum. Należy unikać produktów zawierających alkohol, które z czasem zbyt silnie wysuszają i mogą spowodować rozwój trądziku.
Na co dzień, przy tak kłopotliwej cerze warto postawić na specjalne bibułki, które pozwolą ściągnąć nadmiar sebum, dadzą więc komfort w sytuacji, gdy chcemy, by nasz makijaż dobrze się prezentował. By wyregulować pracę gruczołów łojowych, w wybranych kosmetykach powinien znaleźć się na przykład cynk. Dobrze działa również miedź oraz wyciąg z orzechów laskowych. W preparatach powinny także występować składniki o działaniu łagodzącym, jak na przykład allantoina czy też D-Panthenol.