Stomatologia estetyczna – most czy proteza?

stomatologia - most, proteza

Protetyka oraz implantologia należą do najbardziej rozbudowanych dziedzin współczesnej stomatologii. W dzisiejszych czasach przygotowanie idealnej protezy pod względem technicznym nie stanowi już żadnego problemu. Trzeba jednak pamiętać jeszcze o tym, że jeśli mamy na tyle zdrowe zęby przy licznych ubytkach – można zdecydować się na most.

Szkoda wyrywać resztę zdrowych zębów dla całościowej protezy, zwłaszcza, gdy kluczowe zęby do osadzenia mostu można jeszcze wyleczyć. Mosty w praktyce są także znacznie tańsze i bardziej estetyczne od protez.

Most składa się najczęściej z trzech do pięciu sztucznych zębów. Stomatolog osadza go na zębach zdrowych, które muszą przed umocowaniem mostu zostać dodatkowo wyszlifowane. Zęby z mostu mają postać nakładanych koron. Na oszlifowanych zębach trzymają się stabilnie i wytrzymują różne fizyczne procesy przyjmowania i przegryzania oraz żucia pokarmów. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dbać szczegółowo o higienę zębów podtrzymujących most. Pod strefę mostu zębowego dostają się niestety drobinki jedzenia, które rozkładane przez zarazki rzutuje na pogorszenie stanu fizycznego zębów. Z upływem lat może dojść więc do tego, że zęby pod mostem trzeba będzie usunąć i na dobre zastąpić implantami, co dodatkowo zwiększa koszty.

Proteza zębowa wydaje się ostatecznością w momencie, gdy już wiemy, że nie mamy pieniędzy na implanty. Najtańsze implanty na rynku wraz z nakładanymi koronami zębowymi kosztują obecnie kilka tysięcy złotych za sztukę (przykładowy cennik można zobaczyć na stronie gabinetu stomatologicznego Wilanów, więc wydatek choćby na kilka zębów jest po prostu horrendalny w stosunku do polskich zarobków. Należy jednak pamiętać, że implantologia jest dzisiaj najbardziej zaawansowaną i komfortową „opcją”, jaką oferuje stomatologia.

Proteza częściowa na klamrach w praktyce okazuje się być znacznie tańsza od protezy całościowej, górnej oraz dolnej. Z początku człowiek czuje się dziwnie, bo jakby nie było – proteza to zawsze „ciało obce” w jamie ustnej. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Jeśli nie mamy możliwości założenia implantów, protezę możemy traktować jako okres przejściowy i jej noszenie mobilizować nas może do odkładania funduszy na zakup i założenie implantów.