Stomatologia bez bólu – jakie znieczulenie wybrać

znieczulenie

Wielu ludzi bardzo boi się wizyty u dentysty. Strach ten poniekąd jest irracjonalny. Dzisiejszy gabinet stomatologiczny w niczym nie przypomina sali tortur, sama wizyta nie trwa przeważnie dłużej niż kilkadziesiąt minut. W gabinetach dentystycznych stosuje się obecnie wiele rodzajów znieczuleń, dzięki czemu każdy możemy odbyć kompletnie bezbolesną i niestresująca wizytę.

Oto kilka rodzajów znieczuleń, z jakich można skorzystać w większości gabinetów dentystycznych.

Dentist

W przypadku dzieci lub też bardzo delikatnych zabiegów, zaleca się stosowanie miejscowych znieczuleń w postaci specjalnego żelu lub też spreyu. Jego działania sprawia, że czujemy jedynie przyjemny chłód, nie odczuwają bólu. Znieczulenie tego typu jest krótkotrwałe i może okazać się niewystarczające w przypadku poważniejszej zabiegów. Zaleca się stosowanie go również w przypadku osób, które bardzo boja się zastrzyku ze znieczuleniem właściwym. Dzięki niemu ukłucie jest niewyczuwalne.

Innym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. Wykonuje się je poprzez nakłucie igłą warstwy podskórnej w jamie ustnej. Ten rodzaj znieczulenia sprawdza się w przypadku leczenia próchnicy w przypadku pojedynczych zębów. W przypadku jeśli leczeniu ma zostać poddane więcej niż jeden ząb, stosuje się znieczulenie przewodowe. Ma ono na celu znieczulenie całego pnia nerwowego, na większym obszarze.

Od pewnego czasu coraz więcej ludzi ze strachu przed igłą poddaje się znieczulaniu laserowemu lub też bezigłowego. Ich cena jednak nie należy do najtańszych, podczas gdy ból podczas zwykłego zastrzyku jest naprawdę znikomy.

Coraz więcej ludzi poddaje się również znieczulania za pomocą prądu. Za pomocą specjalnych elektrod poraża się prądem dziąsło co skutecznie je znieczula. Tak naprawdę jednak, znacznie lepiej sprawdza się ono jako formę znieczulania wstępnego, przed podaniem zastrzyku obwodowego.

Zanim jednak wspólnie ze stomatologiem wybierzemy odpowiednie znieczulenie, powinniśmy zapoznać go z naszym ogólnym stanem zdrowia oraz ewentualnymi problemami zdrowotnym.

Zapisz

Zapisz