Poznaj tajniki azjatyckiej pielęgnacji

azjatycka pielęgnacja

Gładkie i promienne twarze Azjatek zawsze przyprawiają o zawrót głowy i pytania – jak one to robią? Okazuje się, że azjatyckie dbanie o cerę polega na rytuale opierającym się na dziesięciu krokach.

Azjatki, w przeciwieństwie do nas – Europejek, znacznie więcej wydają na kosmetyki pielęgnacyjne niż te do makijażu. Żaden, nawet najpiękniejszy makijaż, nie będzie wyglądał dobrze na szarej, zaniedbanej cerze. Należy pamiętać, że skóra twarzy jest dla makijażu, jak płótno dla obrazu. Im lepszej jakości, tym piękniejszy efekt końcowy. Azjatycka pielęgnacja to nie tylko kremy BB i kremy ze śluzem ślimaka. To świadome i przemyślane traktowanie skóry. Odbywa się ono w 10 krokach, które warto poznać i zacząć wcielać w życie.

Koreańska pielęgnacja w 10 krokach:

  1. Demakijaż – płynem dwufazowym lub wodą micelarną należy zmyć makijaż oczu i twarzy. Żeby skutecznie pozbyć się resztek makijażu i brudu, dodatkowo zastosuj olejek myjący, który rozpuści kolorowe kosmetyki. Olejek zmyj wodą.
  2. Oczyszczanie – aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, zastosuj jeszcze żel lub piankę do mycia twarzy. Rozprowadź produkt okrężnymi ruchami, następnie spłucz.
  3. Złuszczanie – peeling pomaga pozbyć się martwego naskórka, oczyścić pory i pozbyć się wągrów. Korzystnie wpływa również na poprawę kolorytu cery. Delikatny peeling możesz wykonywać codziennie (w zależności od potrzeb Twojej skóry), ale absolutne minimum to dwa razy w tygodniu.
  4. Tonizowanie – to niezwykle ważny krok, często pomijany przez Europejki. Tonik przywraca skórze odpowiednie pH, dlatego jest tak istotny. Azjatki unikają toników z alkoholem, który może podrażniać i wysuszać skórę, sięgają po te nawilżające i odświeżające.
  5. Esencja – to dla nas zupełnie nieznany produkt. Azjatki natomiast uważają, że jest to kluczowy krok ich pielęgnacji. Esencje są skondensowanymi produktami, bogatymi w składniki odżywcze. Cel – nawilżanie skóry.
  6. Sera, ampułki, koncentraty – to również skondensowane produkty, które należy wybierać w zależności od potrzeb skóry, mogą być: nawilżające, rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe, regenerujące itp.
  7. Maski w płachcie – zaleca się stosowanie ich przynajmniej dwa razy w tygodniu. Taka forma maseczki sprawia, że składniki aktywne nie ulatniają się z twarzy, a przylegający do skóry materiał, pomaga się im lepiej wchłonąć. Dzięki takiej metodzie, więcej dobroczynnych substancji zostanie wchłoniętych przez naszą cerę, niż w przypadku tradycyjnych maseczek, które zmywamy.
  8. Krem po oczy – Azjatki nigdy nie zapominają o tym kroku. To okolice pod oczami najszybciej zdradzają wiek i zmęczenie. Delikatna skóra podatna jest na tworzenie się zmarszczek, dlatego ważne jest, by codziennie o nią dbać.
  9. Krem do twarzy – Azjatki aplikują go tylko wieczorem, rano stosują emulsję z filtrem UV. Krem ma za zadanie nawilżyć skórę i zregenerować ją po całym dniu.
  10. Ochrona przeciwsłoneczna – Azjatki wychodzą z założenie, że bez ochrony przeciwsłonecznej, żadna pielęgnacja nie ma sensu. Jest to element, o którym nie można zapomnieć. To słońce i promieniowanie UV przyczynie się do niszczenia naszej skóry, powstawania zmarszczek i przebarwień. Ochronę należy stosować codziennie, nie tylko w lato.

Zasadą, która przyświeca nakładaniu kosmetyków pielęgnacyjnych jest ich wklepywanie, a nie wmasowywanie. Wklepywanie ułatwia wchłanianie produktu i składników odżywczych.  Kolejność kroków nie jest przypadkowa – po oczyszczaniu nakładamy produkty w zależności od ich gęstości – zaczynamy od najrzadszych, wodnistych, kończymy na najcięższych.