Na czym polega leczenie implantologiczne?

Na czym polega leczenie implantologiczne

Mimo całej dbałości o pielęgnację i higienę jamy ustnej zdarza się, że zęba nie da się uratować i trzeba go usunąć. Niekiedy tracimy zęby także na skutek urazu. Jeśli mamy do uzupełnienia pojedynczy ubytek, z pomocą może przyjść nam implantolog.

Ząb jak  nowy

Implantoprotetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii polegająca na odbudowie uzębienia na implantach. W miejsce ubytku w uzębieniu wstawia się specjalnie skonstruowany implant, który jest wymodelowany i uformowany tak, by jak najlepiej zastępował naturalny ząb. Implanty protetyczne najczęściej tworzy się z tytanu. Materiał ten jest biokompatybilny, co oznacza, że ludzkie ciało nie wykrywa go jako ciała obcego. Tytanowy implant w szczęce zachowuje się niemal identycznie jak naturalny ząb. Tak samo jak naturalna kość może służyć do gryzienia i rozdrabniania pokarmów, nie wymaga też innych zabiegów pielęgnacyjnych jak reszta uzębienia. Implant składa się z tytanowej śruby i podstawy, na której implantolog protetyk modeluje nową koronę zębową lub umieszcza mostek. Mostek może być zawieszony na jednym lub kilku implantach.
Nie ma przeszkód, by za pomocą implantów odbudowywać zarówno pojedyncze ubytki jak całą szczękę. Uzupełnianie braków w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki. Ubytek w szczęce może powodować  czasem zapadanie się kości zębodołu, a w konsekwencji – przesuwanie, wykrzywianie i w najgorszym wypadku wypadanie pozostałych zębów.

Na czym polega zabieg?

Zabieg implantacji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kilkuetapowo. Tytanowy implant wszczepia się w kość żuchwy, w miejscu, gdzie niegdyś rósł naturalny ząb. W ciągu 6-12 tygodni kość „obrasta” implant, stabilizując go. Im więcej implantów wszczepionych podczas jednego zabiegu, tym więcej czasu potrzeba na gojenie. Na czas gojenia, implantolog niekiedy zakłada wypełnienie tymczasowe, zazwyczaj ze względów estetycznych.  Po kompletnym zagojeniu się miejsc wszczepienia implantu, następuje drugi etap, czyli modelowanie widocznej części zęba. Najczęściej na pojedynczych implantach modeluje się korony ceramiczne. Ceramiczna korona wygląda niezwykle naturalnie i posiada wieloletnia trwałość. Na podstawie odcisków zębów ze szczeki, implantolog precyzyjnie modeluje nowy ząb, wyglądający i zachowujący się jak naturalny.
Gotowe implanty pielęgnuje się tak, jak naturalne zęby – wymagają regularnego szczotkowania i nitkowania, a także regularnego usuwania kamienia, skalningu i piaskowania. Niewłaściwa higiena jamy ustnej po założeniu implantów może prowadzić do groźnych powikłań takich jak zapalenie okostnej lub cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie implantu.