Kosmetyki eko i naturalne – jak wybrać te najlepsze?

ocena bezpieczeństwa kosmetyku

Półki sklepowe na chwilę obecną dosłownie uginają się pod ciężarem kosmetyków. Zapanowała moda na kosmetyki naturalne i ekologiczne. I choć faktycznie na rynku znaleźć można te, które w dużej mierze zasługują na miano zdrowych, to jednak większość producentów wykorzystuje naszą naiwność i niewiedzę, co kończy się nabywaniem kolejnych specyfików, jakie z naturalnością i ekologicznością nie mają nic wspólnego.

Aby mieć pewność, że wybieramy te najlepsze, warto zwrócić uwagę zarówno na opakowanie, jak i skład. Kosmetyki naturalne oraz ekologiczne to nie kolorowe, opakowania, które dosłownie biją po oczach i samym opakowaniem zachęcają do ich kupna. Przeważnie można je spotkać w bardzo prostych opakowaniach, słoiczkach, wraz ze szpatułkami bądź specjalnymi aplikatorami. Zawierają podstawowe informacje, ale nie kuszą oczu samym wyglądem. Często są to opakowania może do poddania recyklingowi, jak i te, które również zostały wykonane z materiałów ekologicznych, bezpiecznych dla środowiska.

Kolejna kwestia to skład zawarty na opakowaniu. W sieci znaleźć można sporo informacji odnośnie tego, co oznacza konkretna nazwa. Nie sposób zapamiętać wszystkie określenia w języku łacińskim, jak i z pełną ich listą przekopywać się przez skład zawarty na każdym opakowaniu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż naturalne bądź ekologiczne kosmetyki składają się co najwyżej z kilku produktów. W składzie znajdziemy przede wszystkim wodę. Nie można kierować się jedynie oznaczeniem „eko” bądź logotypami, które sugerują powiązanie z naturą. Mylny może być również zielony kolor opakowania, który kojarzy nam się przyjaźnie, z przyrodą i tym, co naturalne.
_______________________________________________________________________________________
Ocena bezpieczeństwa kosmetyku – zobacz, kto się tym zajmuje!
________________________________________________________________________________________

Najlepsze kosmetyki winny zostać opatrzone odpowiednimi certyfikatami, jednej z kilku organizacji, które potwierdzają, iż są to wyroby naturalne, do produkcji których nie wykonywano testów na zwierzętach, ani też nie wykorzystano żadnej z substancji, z listy składników niedozwolonych ze względu na ich pochodzenie.