Jak zachować higienę jamy ustnej nosząc aparat zębowy?

stomatolog - ortodoncja

Noszenie stałego aparatu nazębnego to idealny sposób na pozyskanie zdrowego zgryzu, a zatem i pięknego uśmiechu. W trakcie leczenia ortodontycznego należy pamiętać o profilaktyce i higienie jamy ustnej, która jest tu bardzo ważna. Dbałość o higienę pomaga uniknąć komplikacji, zapaleniu dziąseł lub próchnicy, na które zęby w czasie leczenia są szczególnie narażone. Wynika to z tego, iż płytka nazębna przywiera często do metalowych części aparatu i zbiera się w trudno dostępnych miejscach. Gdy nie jest usuwana regularnie, zmienia się w kamień nazębny, prowadzący do chorób zębów i dziąseł. Utrudnia on też dalsze usuwanie codziennie gromadzącej się płytki.

U pacjentów noszących stałe aparaty ortodontyczne niezbędne jest systematyczne mycie zębów po każdym posiłku. Najlepsza jest do tego szczoteczka elektryczna, która najdokładniej oczyści zęby i aparat. Niektóre mają też w zestawie specjalne końcówki do oczyszczania aparatu. Należy także używać małej szczoteczki do czyszczenia przestrzeni między klamrami aparatu i nici dentystycznej. Warto też korzystać z irygatora, który pomaga jeszcze dokładnej oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe i miejsca styku aparatu z zębem.

Ostatnim etapem powinno być dokładne wypłukanie jamy ustnej silnie antybakteryjnym płynem do płukania. Oprócz codziennej higieny podczas leczenia trzeba również zwrócić uwagę na to, co spożywamy. Nie powinno się jeść bardzo twardych produktów, takich jak orzechy, sucharki itp. mogą one, bowiem uszkodzić zamki aparatu. Zabronione jest też spożywanie ciągnących i oklejających zęby słodyczy np. krówek, toffi. Niewskazane jest także żucie gum.
Należy nadto ograniczyć inne słodycze i dosładzane napoje, są bowiem próchnicotwórcze. Warto wiedzieć o możliwości powstawania przebarwień na elementach aparatu tzw. ligatur. By temu zapobiec, powinno się unikać produktów zawierających silne barwniki np. buraczków, czerwonego wina, jagód. Oprócz regularnych wizyt u lekarza ortodonty, pacjent noszący stały aparat powinien przynajmniej raz do roku przejść dokładny przegląd stanu zębów u lekarza stomatologa.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Stomatologia Wilanów