Jak usunąć blizny poporodowe?

usuwanie blizn gdańsk

Cesarskie cięcie to bardzo powszechny zabieg operacyjny. Aż 40% porodów w Polsce wykonuje się za jego pomocą. Jednak jak każda operacja, cesarskie cięcie pozostawia po sobie widoczną bliznę pooperacyjną.

 

Blizna nie musi być na całe życie

Czasami blizna po cesarce w niczym nie przeszkadza. Niekiedy pozioma kreska na dole brzucha jest niewielka, schowana pod bielizną lub niemal na linii włosów łonowych. Niekiedy jednak blizna jest większa i mocno rzuca się w oczy, zwłaszcza po kilku porodach. W takim wypadku można rozważyć zabieg usunięcia blizny. Najpopularniejsze i najmniej inwazyjne jest laserowe usuwanie blizn. Niewielkie, wąskie blizny znikają całkowicie już po jednym – dwóch zabiegach. Koszty usunięcia takiej blizny są także stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi zabiegami korekcyjnymi. Warto pamiętać, że łatwiej usunąć blizny świeże niż te, które były noszone kilka lat.

 

Metody usuwania blizn

Gabinety medycyny estetycznej oferują szeroką ofertę zabiegów mających na celu usuwanie blizn. Do takich zabiegów należy terapie dwutlenkiem węgla, terapia prądem lub laseroterapia. Laserowe usuwanie blizn jest najmniej inwazyjna i najbardziej skuteczną metodą korekcji blizn. Zabieg jest krótki, trwa maksymalnie 20 minut. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga pobytu w szpitalu. Laser zmienia strukturę skóry, pobudzając jej tkanki do naturalnej regeneracji. Wiązka lasera złuszcza zgrubiałą skórę oraz sprawia, ze w skórze powstają nowe włókna kolagenowe. Blizna powoli wygładza się a jej miejsce zajmują zdrowe, gładkie tkanki. Laseroterapia dlatego jest skuteczną metodą na usuwanie blizn, gdyż jej działanie polega na pobudzaniu organizmu do procesów samoregeneracji.   Po zabiegu skóra może być przez kilka dni podrażniona i łuszczyć się – to oznaka zachodzących w niej procesów regeneracyjnych. Należy smarować skórę zaleconą przez lekarza maścią z antybiotykiem  i chronić skórę przed słońcem. W zależności od wielkości blizny może zdarzyć się, że zabieg usuwania będzie wymagał powtórzenia.

 

Kiedy warto poczekać z laserem

Blizna po cesarce szybko zniknie pod wpływem lasera, jeśli jest w miarę świeża. Jednak  z wykonaniem zabiegu należy poczekać aż do końca karmienia piersią. Nie można tego zabiegu wykonywać także podczas brania leków potencjalnie uczulających na światło takich jak antybiotyki, tabletki hormonalne oraz leki ziołowe takie jak dziurawiec. Ponadto przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i cukrzyca.
Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto rozważyć laserowe usuwanie blizn Gdańsk po porodzie, aby na nowo cieszyć się idealną skórą i dobrym samopoczuciem.