Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu?

ząbkowanie

Wyrzynanie mleczaków przynosi wiele bólu i ciężkich dni nie tylko dla malucha, ale także rodziców. Ten bolesny proces trwa około 2-3 pierwszych lat życia dziecka i rolą dorosłych jest wypróbowanie każdej możliwości, która pozwoli ulżyć w cierpieniu.

 

Ząbkowanie – trudny okres…

Każdy maluch otrzymuje swoje pierwsze ząbki w innym okresie, jednak zazwyczaj jest to około 3-4 miesiąca życia. Pierwszymi objawami ząbkowania jest nadmierne ślinienie się, wkładanie rączek (i wszystkiego, co jest w ich zasięgu) do buzi, zaczerwienione dziąsła, brak humoru oraz podwyższona temperatura. Jest to okres bolesny dla malucha i wymagający wiele cierpliwości ze strony rodzica. Jego miłość, zrozumienie, czułość i troska pozwolą przetrwać ten czas.

 

Arsenał idealnego rodzica

W walce z bólem podczas ząbkowania pomoże nam kilka niezbędnych produktów. Na pierwszym miejscu postawmy śliniak – nadmierna produkcja śliny sprawia, że bobas jest ciągle mokry, jego ubranka są wilgotne i zaczynają podrażniać skórę. W tym momencie niezbędny jest śliniak, który będziemy zmieniać kilka razy w ciągu dnia. Pozwoli to zachować higienę i suchość skóry wokół ust. Warto też zaopatrzyć się w delikatne chusteczki służące do wycierania buzi – jeśli nie zadbamy o czystą skórę, mogą pojawić się na niej podrażnienia, bakterie czy grzybica, dla których wilgotne środowisko jest najlepsze do rozwoju. Rodzice powinni również zaopatrzyć się w tłusty krem dla niemowląt (koniecznie z naturalnymi składnikami, bez substancji drażniących!) i aplikować go na brodę, i skórę wokół ust.

 

Gryzaki zamiast paluszków i smoczków

Maluch chcąc sobie ulżyć często wkłada do buzi wszystko, co może złagodzić ból dziąseł. Warto zaopatrzyć się w żelowy gryzak, który nie podrażni dziąseł. Na rynku dostępne są produkty, w których można samemu zmieniać wodę – warto pamiętać, że to chłodna woda koi ból i redukuje opuchliznę poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Gryzaki dodatkowo kształtują umiejętność chwytania przedmiotów a także działają uspokajająco. Nie zaleca się dawania dziecku smoczków. Bardzo łatwo się do niego przyzwyczaja i trudno oduczyć tego nawyku w przyszłości, a ssanie smoczka negatywnie wpływa na układ szczęki.

 

Jak łagodzić ból dziąseł?

Rodzic może sam przeprowadzić masaż dziąseł za pomocą swoich palców, specjalnej szczoteczki czy gazy zamoczonej w zimnej wodzie. Jeśli ból jest intensywny warto zaopatrzyć się w specjalne żele, które zawierają składniki znieczulające i przeciwbólowe. Można je aplikować bezpośrednio na dziąsła, gryzak czy na pierś czy smoczek od butelki, jeśli maluch ma problemy z jedzeniem. Należy pamiętać, aby podawać mu przede wszystkim chłodne, rozdrobnione jedzenie – ciepło potęguje ból! W krytycznych sytuacjach warto pomyśleć o aplikacji pokarmu za pomocą strzykawki (bez igły!) aplikując pokarm w stronę policzka.

 

Kiedy gorączka powinna nas niepokoić?

Niemowlętom podczas ząbkowania często towarzyszy stan podgorączkowy, kaszel, wymioty czy biegunka. Jeśli objawy te są chwilowe i temperatura ciała nie przekracza 37,5 stopnia C, to nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak skonsultować z lekarzem każdy przypadek, a w szczególności zaplanować wizytę w sytuacji, gdy kaszel, biegunka czy nudności utrzymują się kilka dni.

Zapisz