Jak poradzić sobie z ruszającymi się zębami?

ruszające się zęby- przyczyny - stomatolog

Ruszające się zęby to przypadłość wbrew pozorom często, a do tego dość nieprzyjemna. Może się wiązać z dolegliwościami bólowymi, ale przede wszystkim grozi ryzykiem poważnego uszkodzenia zęba bądź jego utraty, jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie kroki. Jak zaradzić takiej sytuacji?

Istnieje stosunkowo dużo przyczyn, na podłożu których zęby mogą zacząć się ruszać. Niekiedy w niewielkim stopniu, co zauważymy dopiero po jakimś czasie, innym razem ich ruchomość będzie już na tyle duża, że zacznie zwyczajnie przeszkadzać. Przyczyny ruszających się zębów to:

parodontoza – przyczyna najczęstsza i najpowszechniej znana. Początkowo pojawia się krwawienie z zębów, następnie dziąsła sprawiają wrażenie, jakby się cofały. Dochodzi do odsłonięcia korzeni zębowych, obluzowania zębów i coraz większej ich ruchomości. Z czasem może to skutkować koniecznością nawet usunięcia zęba;
zwichnięcie zęba – zdarza się przede wszystkim w przypadku zębów przednich. Najczęściej u mężczyzn oraz dzieci. W wyniku urazu zęba dochodzi do zerwania więzadeł utrzymujących ząb w zębodole;
złamanie zęba – także spowodowane urazem. Ząb jest praktycznie niemożliwy do uratowania, jeśli do złamania doszło głęboko pod dziąsłem.

Co robić, w powyższych wypadkach? Jeśli ząb rusza się z powodu urazu należy, jak najszybciej udać się do dentysty, by zastosował odpowiednie leczenie. Ustabilizowanie zęba jest pierwszym krokiem. Nierzadko okazuje się być potrzebne leczenie kanałowe, ponieważ podczas urazu zwykle dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi i jej obumarcia. Leczenia zębów po zwichnięciach zwykle są skuteczne, choć zależy to od ich rozległości i stopnia nasilenia. Zdecydowanie trudniej jest, w przypadku złamania zęba, jednak i tutaj można sporo zaradzić. W zależności od rozległości obrażeń, typu oraz czasu, jaki upłynął od momentu zdarzenia do wizyty u dentysty.
Najpowszechniejszym problemem pozostaje jednak paradontoza, która jest procesem powolnym i trwać może nawet latami. Wpływa na nią w dużej mierze nieprawidłowa higiena jamy ustnej, kiedy to bakterie zaczynają atakować tkanki utrzymujące ząb w prawidłowej pozycji. Leczenie w tym przypadku bazuje przede wszystkim na poprawie codziennej higieny jamy ustnej, stosowania się do zaleceń, jakie podpowie stomatolog i zastosowaniu środków wspomagających, jeśli takowe zostaną przepisane, na przykład w postaci specjalnych past do czyszczenia zębów.
Profilaktyka ruszających się zębów polega przede wszystkim na prawidłowej higienie i regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, by nie doprowadzić do paradontozy. Z kolei przed urazami, które powstają między innymi w trakcie uprawiania sportów, można zabezpieczyć się wykonując specjalny, sportowy ochraniacz na zęby.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://smilemakers.com.pl/