Gdy wypadają mleczaki.

mleczaki wypadają

Mleczaki zwane są popularnie „pierwszymi zębami”. Ich wypadanie w wieku przedszkolnym i szkolnym należy uznać za sprawę naturalną. Wiele dzieci popada w panikę i przerażenie, gdy okazuje się, że zęby wypadają jeden po drugim. Jak wytłumaczyć naszemu dziecku, że to jedynie okres przejściowy i że za jakiś czas pojawią się nowe i jeszcze piękniejsze zęby? Przede wszystkim, dobrze byłoby potraktować całą aferę z humorem. Dzięki takiemu podejściu dziecku udzieli się dobry nastrój i szybko zapomni o lęku i obawach.

Kiedy dziecko przestraszy się wypadających zębów, można zawrzeć z nim zabawny układ, że za każdy luźny i wypadnięty ząb otrzymywać będzie symboliczne wynagrodzenie. Nie muszą być to wielkie kwoty, chodzi o to, by dziecko zmieniło swoje nastawianie do sytuacji i zaczęło patrzeć na całe zjawisko w sposób pozytywny. Mimo że coś traci – to przy tym zyskuje. Czas tracenia pierwszych zębów może być dodatkowo dokumentowany w formie zdjęć, które po latach z pewnością będzie się oglądało z rozrzewnieniem i śmiechem.

Przy całej świadomości dziecka o tym, że mleczaki zostaną zastąpione zębami stałymi, trzeba je poinformować, że od momentu pojawienia się „drugich zębów” trzeba przywiązywać większą uwagę do utrzymania higieny jamy ustnej, bo zniszczone zęby stałe niestety już nie odrosną. To też doskonała okazja do tego, by wytłumaczyć najmłodszemu członkowi rodziny, że zdrowe odżywianie dla budowy kości oraz zębów jest sprawą niezwykle istotną. Trzeba więc zaznaczyć, że nowe zęby stałe będą wymagały diety bogatej w białko oraz witaminy. Trzeba będzie spożywać regularnie jajka, pic mleko i wybierać jogurty zamiast szkodliwych napojów energetycznych.

Uczulić trzeba dziecko na regularne mycie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a jeśli w ciągu dnia zje się dużo słodyczy – to jeszcze częściej. Dziecku powinniśmy zmieniać szczoteczkę co trzy miesiące bez względu na to, czy używana jest jej zwykła wersja, czy też opcja elektryczna. Dziecko świadome tematu zdrowia chętniej pilnuje swojego zdrowia.