Czym się różnią kosmetyki od dermokosmetyków ?

dermokosmetyki a kosmetyki

Kosmetyki są nam znane od bardzo dawna, zaś dermokosmetyki pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Zarówno jedne, jak i drugie są chętnie nabywane przez konsumentów, choć ich właściwości i możliwości zastosowania nieco się od siebie różnią.
Kosmetyki przede wszystkim mają na celu działać ochronnie, zapobiegawczo i profilaktycznie. Wykazują działanie pielęgnacyjne. Kwestie charakteru terapeutycznego pozostają drugorzędnymi. Dermokosmetyki zaś są niejako połączeniem kosmetyków oraz farmaceutyków, stąd nierzadko nazywane bywają również kosmeceutykami. Tak naprawdę jednak prawo określa definicję jedynie kosmetyków i w tej kwestii pojawiają się regulacje. Z kolei dermokosmetyki mają działać w dużej mierze leczniczo i wspomagająco, przede wszystkim względem schorzeń skórnych. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania ich do skóry zdrowej, profilaktycznie, jak i dla efektów pielęgnacyjnych. Niestety ze względu na brak jasno określonej definicji dermokosmetyków, wielu producentów wykorzystuje niewiedzą konsumentów i sprzedaje drożej produkty, które wcale nie wykazują działania leczniczego. Nadto, w ogóle lecznicze działanie dermokosmetyków nie zostało w żaden sposób potwierdzone.
W przypadku jednak, gdy mamy do czynienia z różnego rodzaju problemami skórnymi, można pokusić się o zakup dermokosmetyku, o ile skład zawarty na opakowaniu sugeruje, iż mamy do czynienia z produktem, który może wykazywać działanie lecznicze. Warto poradzić się w tej kwestii farmaceuty bądź kosmetyczki, którzy to będą w stanie fachowo podpowiedzieć, z jakim produktem mamy do czynienia i kiedy faktycznie warto zapłacić więcej, by osiągać lepsze rezultaty.
Dermokosmetyki w dużej mierze są produktami działającymi hypoalergicznie. Nie wywołują więc reakcji alergicznych. Do tego w ich składzie nie znajdujemy substancji zapachowych, olejków eterycznych, parabenów, konserwantów i innych toksycznych bądź chemicznych substancji. Można je porównać w pewnym stopniu do kosmetyków naturalnych, choć na tym polu działają jedynie pielęgnacyjnie. Priorytetem podczas ich tworzenia jest jednak zachowania działania leczniczego.
Artykuł powstał w oparciu o informacje znalezione na stronie http://www.cosmetosafe.pl/ – firmę zajmującą się oceną bezpieczeństwa kosmetyku