Czym różnią się korony od licówek?

dentysta wilanów smile makers

Zdrowy uśmiech to coś, czego chce każdy z nas. Problemy z zębami są kwestią wstydliwą. Brak możliwości szczerego uśmiechu, ze względu na obawy o jego estetyczne aspekty stanowi dużą trudność w codziennym życiu wielu osób. Jeśli jednak nie interesujemy się zagadnieniami stomatologicznymi, warto zapoznać się z tym, jakie metody zaoferować może nam dentysta, by pozbyć się pewnych problemów z uzębieniem.

 

Większość z nas przed wizytą u dentysty, stara zapoznać się z możliwościami leczenia, które mogą zostać zaoferowane w danym gabinecie dentystycznym. Łatwo w takim wypadku natrafić na pojęcie „licówki” oraz „korony”. Jakie są między nimi różnice i w jakich przypadkach są stosowane?

Licówka

Licówka jest rozwiązaniem czysto estetycznym. Ma duże zastosowanie w przypadku, gdy naszym zdaniem któryś z zębów pozostawia wiele do życzenia pod względem wizualnym. Szczególnie częstym aspektem, przy którym dobrym rozwiązaniem może okazać się licówka, są stałe przebarwienia, delikatna rotacja lub inne zaburzenie jego pozycji, a także niewielkie przerwy między zębami. Naturalnie zastosowanie licówki możliwe jest także w innych przypadkach, co szczegółowo określone zostanie przez dentystę. Licówka sama w sobie jest porcelanową płytką, która w świetny sposób imituje wygląd prawdziwego zęba. W dzisiejszej stomatologii bardzo łatwo dostępne są licówki o dużej wytrzymałości, dzięki czemu założenie jej jest inwestycją na długi czas. Zabieg ten wymaga m. in. zeszlifowania części zęba w obrębie szkliwa, nie jest to przy tym zabieg bardzo inwazyjny oraz niesie za sobą bardzo małe ryzyko powikłań.

Korony

Korona używana jest w tzw. stomatologii protetycznej, oznacza to, że jej zastosowanie w przeciwieństwie do licówek nie polega jedynie na poprawie aspektów wizualnych uzębienia. W przypadku bardzo zniszczonych zębów, niezbędne jest zastosowanie nieco bardziej kompleksowego rozwiązania, niż opisana wcześniej porcelanowa płytka. Korony wykonane mogą być jednak także w całości z porcelany lub z połączenia porcelany i metalu. Założenie korony jest procesem dość pracochłonnym, dlatego dobrze jest wybrać się do odpowiedniego dentysty, np. TU. Niepoprawnie założona korona może wyglądać nieestetycznie, a także sprawiać pewien dyskomfort przy codziennym życiu. Zabieg ten wymaga też zeszlifowania dużo większej części zęba.

 

W zależności od problemu, dentysta na pewno dobierze odpowiednią metodę leczenia. Dobrze wykonany zabieg zagwarantuje codzienny komfort, a także dobry wygląd uśmiechu, co jest dla większości z nas niewątpliwie bardzo ważne.