Czy kosmetyk może być niebezpieczny?

składniki niebezpieczne w kosmetykach

Niewłaściwy skład chemiczny kosmetyku może spowodować, że zostanie on uznany za produkt niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Takie kosmetyki od czasu do czasu pojawiają się na rynku, jednak są z niego szybko wycofywane. A pojawiają się na nim za sprawą niedopatrzenia osób zajmujących się oceną bezpieczeństwa kosmetyków.

Najczęściej za kosmetyk niebezpieczny uznaje się produkt, który:

zawiera składniki niedozwolone do stosowania w kosmetykach,
zawiera składniki dozwolone z ograniczeniami, których ograniczenia zostały przekroczone
jest zanieczyszczony mikrobiologicznie i zawiera taki poziom mikroorganizmów, który może stanowić ryzyko dla zdrowia,
jest tzw. imitacją, czyli swoim wyglądem i innymi cechami przypomina produkt spożywczy.

Składniki niebezpieczne
Przed kupieniem kosmetyku warto zapoznać się z jego etykietą. Dzięki temu, będziemy mogli uniknąć nabycia produktu, który zawiera jakąkolwiek z drażniących lub uczulających nas substancji. Bardzo ważne jest, aby być wyczulonym na tego typu rzeczy. W końcu, dzięki temu będziemy mieli pewność, że kosmetyk nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, a będzie dla nas bezpieczny w każdym calu.

Substancjami niebezpiecznymi lub drażniącymi mogą być m.in.:

Formaldehydy – trujący gaz drażniący drogi oddechowe oraz oczy. W kosmetykach występuje jako środek bakteriobójczy oraz konserwant. Możemy go spotkać w lakierach do paznokci oraz produktach do stylizacji włosów. Takie substancję występują pod następującymi nazwami: Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin,Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Iodopropynyl Butylcarbamate.

Konserwanty – wpływają one na trwałość kosmetyków. Bez nich rozwijałaby się w nich pleśń oraz grzyby. Gdy wybierzemy produkty naturalne, wtedy występują one w ograniczonych ilościach. Warto szukać na opakowaniach produktów TYLKO takich konserwantów: Potasium Sorbate, Sodium Benzoate, Dehydroacetic Acid. Są one bezpieczne dla zdrowia.

Parabeny – bardzo popularny konserwant, który dla wrażliwej skóry jest niewskazany, ponieważ ma silne właściwości alergiczne. Na etykietach występują ponad następującymi nazwami: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Benzylparaben.