Czy każdy kosmetyk jest bezpieczny ?

bezpieczeństwo kosmetyku

Każdego dnia używamy wiele różnych kosmetyków – lakiery do paznokci, szampony do włosów, mydła, żele do kąpieli, balsamy. Lista jest bardzo długa. Chociaż stosujemy je na wierzchnią warstwę naszej skóry czy też włosy, mogą one niekorzystnie wpływać na cały nasz organizm. Dlatego też tak ważne jest, aby produkty kosmetyczne, które trafiają na półkę były odpowiednio wcześniej przebadane i sprawdzone pod kątem bezpiecznego stosowania.

Do kosmetyków, którym najwięcej poświęcamy uwagi są te przeznaczone dla dzieci. Na ich bezpieczeństwie zależy nam najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od kategorii produktu kosmetycznego, jest on tak samo poddawany badaniom i nadzorowi specjalnych organów. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków w Polsce jest uregulowana przepisami prawa.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów ponosi producent, który chcąc wypuścić nowy produkt na rynek zobowiązany jest poddać kosmetyk ocenie bezpieczeństwa. Procedurę tę wykonuje certyfikowany Safety Assessor, który sporządza raport bezpieczeństwa kosmetyku. Dokument ten w Polsce przekazywany jest do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. PIS sprawdza jeszcze raz, czy wszelkie względy bezpieczeństwa zostały zachowane. Na etapie wykonywania oceny weryfikuje się na przykład analizę toksykologiczną, określa się na jakie partie ciała kosmetyk może być stosowany.