5 kroków jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa

wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty zarówna dla dorosłego jak i dziecka jest stresująca. Widok strzykawki, odgłos wiercenia i nie przyjemny zapach z tym zwykle kojarzy się gabinet dentystyczny, jak przygotować pociechę na wizytę u stomatologa jeszcze w domu?

1. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie dziecka. Nie warto wspominać o bólu czy negatywnych przeżyciach których sami doznaliśmy u dentysty. Jeżeli zrazimy dziecko na samym początku to bardzo trudno później wytłumaczyć że konieczne dla zdrowia jest chodzenie do dentysty. Warto wspomnieć o jakieś śmiesznej sytuacji która wydarzyła się nam lub komuś z rodzinny, odreagowanie stresu po przez śmiech jest jak najbardziej wskazane.

2. Zacznij uczęszczać ze swoim dzieckiem do dentysty jak najwcześniej 2-3 latka, dzięki temu za wczasu pokonamy swego rodzaju barierę przed wizytami w gabinecie stomatologicznym. Uzębienie zwłaszcza u dziecka powinno być pod stałym nadzorem dentysty, aby uniknąć wczesnego psucia i wypadania mleczaków.

3. Większość rodziców pociesza dziecko zanim jeszcze znajdzie się w gabinecie stomatologicznym. Używanie słów „Nie będzie boleć albo „Nie bój się” wywołuje u dziecka negatywne emocje, staraj się unikać tego typu „pocieszaczy” ponieważ wywołujesz w ten sposób traumę co nie skutkuje pozytywnie.

4. Postaraj się o dobre samopoczucie dziecka przed wizytą u dentysty. Warto pozwolić dziecku zabrać jego ulubionego pluszaka czy którąś z jego ulubionych zabawek. Jeżeli pociecha nadal opiera się przed udaniem się do dentysty można posłużyć się skutecznym sposobem np. obiecać kupno nowej zabawki zaraz po wyjściu z gabinetu.

5. Oczywiście niezawodnym sposobem na uspokojenie dziecka będzie nasza obecność – również w gabinecie. Każde dziecko czuje się przy rodzicu bezpiecznie jest to normalne. Wizyta u lekarza dentysty, pediatry lub jakiekolwiek innego przebiegnie znacznie szybciej dla dziecka gdy będzie miał w zasięgu wzroku ukochanego rodzica.